5 aktorek, które pracowały również jako naukowcy
Od Natalie Portman po Lisę Kudrow, poniższe zestawienie bada zaskakujące skrzyżowanie aktorki i naukowca.
Wielu naukowców w historii miało codzienną pracę: Praca Alberta Einsteina jako urzędnika patentowego jest jednym z najbardziej znanych przykładów. Maria Curie pracowała jako guwernantka w pierwszych dniach swoich badań.
Jednak dla niektórych naukowców ich inna praca nie była tylko sposobem na opłacenie rachunków, ale zupełnie innym powołaniem: Samuel Morse był na przykład malarzem. Warto zauważyć, że jeśli spojrzeć tylko na dziedzinę aktorstwa, można znaleźć zaskakującą liczbę kobiet, które wniosły wkład zarówno w naukę, jak i na scenę. Oto zestawienie niektórych z nich i ich wyjątkowych osiągnięć.
- Hedy Lamarr
Urodzona w Austrii w 1913 roku Hedwig Eva Maria Kielser była przedwcześnie dojrzała od najmłodszych lat. Jako dziecko bogatego wiedeńskiego bankiera, od 4 roku życia pobierała prywatne korepetycje. Zanim osiągnęła 10 lat, jej lista osiągnięć była niezwykła: Była tancerką, pianistką i władała czterema językami. Jej debiut filmowy, Geld auf der Strasse (przetłumaczony jako Pieniądze na ulicy), miał miejsce w 1930 roku, kiedy miała zaledwie 17 lat. W wieku 25 lat dotarła do Hollywood i wystąpiła w swoim pierwszym anglojęzycznym filmie Algier.
Krótkotrwałe i nieszczęśliwe małżeństwo z austriackim handlarzem bronią Fritzem Mandlem zasiało ziarno jej najsłynniejszego wynalazku podczas II wojny światowej. Wraz z pianistą i kompozytorem George’em Antheilem, Lamarr zaadaptowała mechanizm w samogrających fortepianach, aby rozwiązać poważny problem z naprowadzaniem torped. Aby stworzyć swoje urządzenie, duet skorzystał z pomocy profesora elektrotechniki w Kalifornijskim Instytucie Technologii.
W tamtym czasie torpedy były naprowadzane radiowo, a sygnały radiowe o wysokiej mocy dostrojone do tej samej częstotliwości mogły zagłuszać sygnał radiowy. Korzystając z tego mechanizmu, zarówno nadajnik, jak i odbiornik mogły szybko zmieniać częstotliwości, pozostając zsynchronizowane.
Choć marynarka wojenna nie wykorzystała tego wynalazku podczas wojny, znalazł on zastosowanie po wygaśnięciu patentu podczas kubańskiego kryzysu rakietowego. Co jednak ważniejsze, technologia przeskakiwania częstotliwości stała się podstawą technologii bezprzewodowych, takich jak Wi-Fi, Bluetooth i GPS.
2. Lisa Kudrow
Aktorka Lisa Kudrow jest najbardziej znana z roli Phoebe Buffay w przebojowym serialu Przyjaciele. Ale zanim rozpoczęła karierę aktorską, chciała zostać naukowcem. Po ukończeniu Vassar College z dyplomem z psychobiologii, pracowała ze swoim ojcem, lekarzem Lee Kudrowem, który jest specjalistą od bólów głowy i migren – w rzeczywistości założył California Medical Clinic for Headache i jest jednym z założycieli International Headache Society.
Para pracowała razem nad badaniami nad bólem głowy, badając coś, co brzmi jak dziwny związek: klasterowe bóle głowy i prawo- lub leworęczność. Choć może się to wydawać całkowicie niepowiązane, wcześniejsze dane badawcze wskazywały, że ponad 15% pacjentów cierpiących na klasterowe bóle głowy było leworęcznych, w porównaniu z 10% częstością występowania w normalnej populacji, co sugerowało możliwy związek. Jednak dalsze badania Kudrowów – opublikowane w 1994 roku, kiedy wyemitowano pierwszy odcinek Przyjaciół – nie wykazały żadnego związku.
3. Natalie Portman
Jej talentu aktorskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Jako dziecięca aktorka Portman skradła show w filmie Zawodowcy, a zanim skończyła szkołę średnią, zagrała główną rolę w prequelach Gwiezdnych Wojen. Była pierwszą aktorką urodzoną w latach 80-tych, która zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki za główną rolę w filmie Czarny łabędź.
Chociaż minęło trochę czasu, odkąd opublikowała jakiekolwiek artykuły, Portman ma naukowy rodowód, który ustanowiła tak wcześnie, jak jej aktorskie referencje. Zanim jeszcze ukończyła szkołę średnią, Portman była współautorką artykułu w Journal of Chemical Education. (Artykuł został opublikowany pod Natalie Hershlag, jej nazwiskiem przy urodzeniu; przyjęła Portman, nazwisko panieńskie jej babci ze strony ojca, jako pseudonim sceniczny, aby chronić swoją prywatność).
Artykuł z 1998 roku dotyczy enzymatycznej produkcji wodoru z cukru, w szczególności pokazując, w jaki sposób wodór może być przekształcany z biomasy (tj. śmieci organicznych) i ponownie wykorzystywany jako źródło paliwa. Artykuł miał ostateczny aspekt środowiskowy, ponieważ zauważono, że ostateczne produkty tych reakcji mogą “stanowić alternatywne źródła energii dla paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa”.
Cztery lata później, studiując psychologię w college’u, Portman opublikował artykuł, w którym wykorzystał spektroskopię w bliskiej podczerwieni, nieinwazyjny sposób badania aktywności mózgu w rozwijających się mózgach (tj. mózgach niemowląt), aby wykazać, że pojawienie się trwałości obiektu wiąże się ze wzrostem stężenia hemoglobiny w korze czołowej.
4. Kristin Stewart
Chociaż Stewart jest prawdopodobnie najbardziej znana z roli Isabelli “Belli” Swan w serii filmów Zmierzch, to nie jest to jej jedyne doświadczenie aktorskie. Jej występy sięgają 1999 roku i obejmują role w filmach takich jak The Runaways i Love, Antosha (grając siebie w dokumencie). W ostatnich latach zaczęła również wcielać się w role reżyserskie, w tym w filmie krótkometrażowym Come Swim z 2017 roku, w którym skrzyżowały się jej zainteresowania filmowe i naukowe.
Styl filmu opiera się na impresjonistycznym obrazie Stewart przedstawiającym mężczyznę budzącego się ze snu. Aby przenieść go do filmu, Stewart, inżynier Adobe Bhautik Joshi i producent filmowy David Shapiro współpracowali, aby uruchomić dzieło sztuki przez coś, co nazywa się Neural Style Transfer. Urządzenie to wykorzystuje sieci neuronowe do przerysowywania obrazów w oparciu o styl obrazu źródłowego. Opublikowali oni studium przypadku zastosowania tej techniki w filmie, mając “nadzieję, że to mapowanie może zapewnić wgląd w priorytety przyszłych badań”, zgodnie z ich artykułem z 2017 roku.
5. Mayim Bialik
Bialik ma za sobą długą karierę w przemyśle filmowym. Jako nastolatka zagrała główną rolę w filmie Beaches z 1988 roku i wystąpiła w sitcomie Blossom. Jej najbardziej oczywistym współczesnym roszczeniem do sławy jest granie neurobiolog Amy Farrah Fowler w przebojowym serialu Big Bang Theory.
Jest wyjątkowo dobrze dopasowana do tej ostatniej roli, biorąc pod uwagę, że faktycznie jest neurobiologiem. Po ukończeniu Uniwersytetu Kalifornijskiego w 2000 roku z tytułem licencjata w dziedzinie neuronauki, Bialik ukończyła staż podoktorski w UCLA Mental Retardation Research Center, a następnie ukończyła doktorat z neuronauki na UC w 2007 roku.
Jej praca doktorska dotyczyła związku regulacji podwzgórza z nieprzystosowawczymi, obsesyjno-kompulsywnymi, afiliacyjnymi i sytościowymi zachowaniami w zespole Pradera-Williego. To rzadkie zaburzenie genetyczne niesie ze sobą ogromną różnorodność objawów, choć jednym z najwcześniejszych i najbardziej oczywistych jest ciągłe poczucie głodu.
0